מהו דיכאון?

מרים , אישה בשנות החמישים לחייה, פנתה למרפאתי בעקבות דיכאון ממנו סבלה מספר שנים, לאחר פטירת בעלה ממחלת הסרטן. למרות שלקחה מספר תרופות אנטי דיכאוניות,  היא לא חשה הטבה במצבה ומיעטה לצאת מן הבית בגלל פחדים. לאחר מספר טיפולים היא לקחת את נכדיה לטיולים באזור גוש דן ואף נסעה לטבריה , מעשה שלא העזה לעשות במשך שנים. כמו כן היא החלה לצאת עם גברים, למרות הצהרותיה במפגשים הראשונים, "שבעלה היה הגבר הראשון והאחרון בחייה".


כרבע  מהאוכלוסיה סובלים מתחושות של דיכאון בתקופה כלשהי בחייהם. כמעט כל אחד מאיתנו התנסה בתחושות של דיכדוך ודיכאון שפגעו בתפקודו היומ-יומי . כ  16% מהאנשים סובלים מתסמינים המוגדרים כ"דיכאון קליני". כל אדם עלול לעבור תקופות של דיכדוך עקב מוות של אדם קרוב ואהוב, אובדן פרנסה, גירושין, או משבר אהבה. אלא שזהו תהליך זמני ובסופו של דבר חלה התאוששות.


דיכאון קליני מוגדר על ידי הDSM , התנ"ך של הפסיכיאטריה,ע"פ  מספר מאפינים:


א. מצב רוח מדוכדך רוב היום או מצב רוח רגזני.
ב. איבוד עניין והנאה בפעולות השגרתיות בבית ובעבודה.
ג. הפחתה משמעותית במשקל, או עליה במשקל .
ד. הפרעות שינה- קשיי שינה או נטייה לשנת יתר ועייפות.
ה. אובדן החשק המיני.
ו. תחושת חוסר ערך ורגשות אשמה.
ז. ירידה ביכולת הריכוז והחשיבה.
ח. מחשבות נשנות על מוות, מחלה, או התאבדות.
ט. עייפות תמידית וקושי לעשות דברים שבעבר נראו שגרתיים.


מציאתם של חמישה מאפיינים מתוך הרשימה,מגדירה את המצב כדיכאון קליני,במידה והסימנים נמשכים מעל לחודש ימים. במקרה זה רצוי לפנות לעזרה מקצועית לקבלת טיפול.

 

הסיבות לדיכאון


טראומות קדומות:

תקופה ארוכה של הקאות, מתח, ודיכדוך בזמן ההריון יוצרים תבנית נלמדת  המתפרצת מאוחר יותר במהלך החיים. הלידה היא חוויה קשה עבור התינוק והיא כשלעצמה עלולה ליצור סיבוכים רגשיים שיתבטאו כדיכאון מאוחר יותר. כך גם תקופת ההנקה והגמילה מטיטולים. הסיבה לכך שאיננו זוכרים את המאורעות הלל והיא, שעד גיל ארבע האזור במוח האחראי על הזיכרון הדקלרטיבי (זיכרון של תמונות) אינו מפותח דיו.  על כן הזיכרון הוא סומאטי (גופני-תחושתי). אנחנו נזכור תחושות בלבד.


מחסור במעבירים עיצביים:

אנשים רבים חווים הן דיכאון והן חרדה במינונים משתנים,עקב שיבוש במעבירים עצביים (סרוטונין, אצטיל כולין, דופמין, אדרנאלין, נור-אדרנלין).כל תא עצב במוח מחובר לכ 10,000 תאים אחרים. אתר החיבור בין תא לתא נקרא סינפסה. תפקיד המעביר להעביר את האות החשמלי מקצה אחד של הסינפסה אל הקצה השני וכך האות עובר הלאה אל שאר תאי העצב. ישנם אנשים שבגלל גנטיקה או רגישויות שונות, הם  מייצרים פחות מעבירים עיצביים ועל כן חלים שיבושים בתמסורת העיצבית במוח.


קנדידה:

פטריית הקנדידה היא חלק מפלורת המעיים ויש לה תפקיד ביצירת נוגד חימצון בשם גלוטטיון פראוקסידז המונע חימצון של שומנים בעור ובגוף. אלא שמצבים מתמשכים של מתח רגשי ודאגות , נטילת הורמונים, גלולות נגד הריון, שימוש באנטיביוטיקה, סטרואידים ותזונה עתירת סוכרים , גורמים לקנדידה לצאת מאיזון ולהתפשט. במצב זה היא מפרישה חומרים הפוגעים בחילוף החומרים בגוף ומשפיעים לרעה על מערכת העצבים. קנדידה מפושטת גורמת לרוב למצבי דיכאון ,אך לעיתים היא מייצרת סימנים של חרדה.


תת פעילות בלוטת התריס:

בלוטת התריס אחראית על וויסות משק הסוכר והאנרגיה בגוף. הבלוטה סופחת יוד ומייצרת את הורמון הטירוקסין המווסת את הסוכרים וחילוף החומרים בגוף.  מעל ל20% מהנשים סובלות מתת פעילות של הבלוטה,הגורמת לסימפטומים של חולשה, נשירת שיער, השמנה ועוד.


חוסרים תזונתיים :

מע' העצבים זקוקה לשומנים מסוג  אומגה –3 , ויטמינים ומינראלים. תזונה לקוייה מדלדלת את המאגרים ומקשה על המערכת להתחדש. שחיקת מע' העצבים עלולה להביא לדיכאון.


טיפול טבעי בדיכאון

פרע- צמח הפרע מכיל חומר פעיל בשם היפריצין המגביר סרוטונין במוח ומאפשר תחושת רוגע.
גאבא- הגאבא היא חומצה אמינית שמתפקדת כמעביר עיצבי. הגאבא מעודדת יצור סרוטונין. מומלץ לצרוך 1500 מ"ג ביום.
דייסת קואקר- דייסת שיבולת השועל מעודדת יצור סרוטונין ודופמין במוח. מומלץ לאכול קערה ביום.
גינסנג סיבירי- הצמח מכיל חומרים סטרואידלים הממריצים את המוח ונותנים תחושת אנרגיה.
מקה- הצמח ממריץ ובטוח יותר לשימוש  ממושך בהשוואה לגינסנג.
פעילות ספורטיבית- מחקרים מראים שפעילות ספורטיבית יעילה יותר ממתן תרופות פסיכיאטריות. מומלץ לבצע פעילות מתונה כשעה ביום.הפעילות הספורטיבית ממריצה ייצור של מעבירים עצביים במוח ומאזנת את מצב הרוח.​

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

שלח

שדה חובה

תודה,

הטופס נשלח בהצלחה,

נחזור אליכם בהקדם!

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

צרו איתנו קשר

מרכז הילר - ישראל

צרו איתנו קשר: 052-4256316

lernerhi@gmail.com

 

קיבוץ ברור חיל (ליד שדרות)

בית הרופאים רחוב זלמן שזר 18 ראשון לציון מערב

שלחו לנו הודעה