מהו דיכאון?

מרים , אישה בשנות החמישים לחייה, פנתה למרפאתי בעקבות דיכאון ממנו סבלה מספר שנים, לאחר פטירת בעלה ממחלת הסרטן. למרות שלקחה מספר תרופות אנטי דיכאוניות,  היא לא חשה הטבה במצבה ומיעטה לצאת מן הבית בגלל פחדים. לאחר מספר טיפולים היא לקחת את נכדיה לטיולים באזור גוש דן ואף נסעה לטבריה , מעשה שלא העזה לעשות במשך שנים. כמו כן היא החלה לצאת עם גברים, למרות הצהרותיה במפגשים הראשונים, "שבעלה היה הגבר הראשון והאחרון בחייה".


כרבע  מהאוכלוסיה סובלים מתחושות של דיכאון בתקופה כלשהי בחייהם. כמעט כל אחד מאיתנו התנסה בתחושות של דיכדוך ודיכאון שפגעו בתפקודו היומ-יומי . כ  16% מהאנשים סובלים מתסמינים המוגדרים כ"דיכאון קליני". כל אדם עלול לעבור תקופות של דיכדוך עקב מוות של אדם קרוב ואהוב, אובדן פרנסה, גירושין, או משבר אהבה. אלא שזהו תהליך זמני ובסופו של דבר חלה התאוששות.


דיכאון קליני מוגדר על ידי הDSM , התנ"ך של הפסיכיאטריה,ע"פ  מספר מאפינים:


א. מצב רוח מדוכדך רוב היום או מצב רוח רגזני.
ב. איבוד עניין והנאה בפעולות השגרתיות בבית ובעבודה.
ג. הפחתה משמעותית במשקל, או עליה במשקל .
ד. הפרעות שינה- קשיי שינה או נטייה לשנת יתר ועייפות.
ה. אובדן החשק המיני.
ו. תחושת חוסר ערך ורגשות אשמה.
ז. ירידה ביכולת הריכוז והחשיבה.
ח. מחשבות נשנות על מוות, מחלה, או התאבדות.
ט. עייפות תמידית וקושי לעשות דברים שבעבר נראו שגרתיים.


מציאתם של חמישה מאפיינים מתוך הרשימה,מגדירה את המצב כדיכאון קליני,במידה והסימנים נמשכים מעל לחודש ימים. במקרה זה רצוי לפנות לעזרה מקצועית לקבלת טיפול.

 

הסיבות לדיכאון


טראומות קדומות:

תקופה ארוכה של הקאות, מתח, ודיכדוך בזמן ההריון יוצרים תבנית נלמדת  המתפרצת מאוחר יותר במהלך החיים. הלידה היא חוויה קשה עבור התינוק והיא כשלעצמה עלולה ליצור סיבוכים רגשיים שיתבטאו כדיכאון מאוחר יותר. כך גם תקופת ההנקה והגמילה מטיטולים. הסיבה לכך שאיננו זוכרים את המאורעות הלל והיא, שעד גיל ארבע האזור במוח האחראי על הזיכרון הדקלרטיבי (זיכרון של תמונות) אינו מפותח דיו.  על כן הזיכרון הוא סומאטי (גופני-תחושתי). אנחנו נזכור תחושות בלבד.


קנדידה:

פטריית הקנדידה היא חלק מפלורת המעיים ויש לה תפקיד ביצירת נוגד חימצון בשם גלוטטיון פראוקסידז המונע חימצון של שומנים בעור ובגוף. אלא שמצבים מתמשכים של מתח רגשי ודאגות , נטילת הורמונים, גלולות נגד הריון, שימוש באנטיביוטיקה, סטרואידים ותזונה עתירת סוכרים , גורמים לקנדידה לצאת מאיזון ולהתפשט. במצב זה היא מפרישה חומרים הפוגעים בחילוף החומרים בגוף ומשפיעים לרעה על מערכת העצבים. קנדידה מפושטת גורמת לרוב למצבי דיכאון ,אך לעיתים היא מייצרת סימנים של חרדה.

 

קריסת מערכת העצבים הפרא - סימפטטית :

מערכת העצבים האוטונומית (אינה נשלטת על ידי הרצון המודע) שמעצבבת את השרירים וכל אברי הגוף , נחלקת לשתי תתי מערכות . המערכת הסימפטטית אחראית בעיקר למצבי "הלחם או ברח" ואילו המערכת הפרא-סימפטטית אחראית לתחושת הקיפאון במצבי סטרס וטראומה. רובנו חווה מצבים חברתיים בהם קפאנו על המקום והשתהנו בזמן התגובה , או השתלט עלינו בילבול שלא איפשר לנו להגיב כיאות לסיטואציה החברתית.  זו פעולת יתר של המערכת הפרא-סימפטטית. בעיקר של עצב בשם ואגוס שהוא חלק מרכזי בה.

הואגוס הוא העצב הארוך ביותר בגוף . הוא יוצא מגזע המוח ומעצבב בדרכו את כל אברי הגוף שבחלל בית החזה והבטן. מצב דיכאון הוא למעשה קריסה של העצב הואגוס , עקב שחיקה לאורך זמן רב. ברגע שעצב זה קרס , תתקשו לעשות את הפעולות היומיומיות הבסיסיות ביותר . התארגנות בבוקר, ציחצוח שיניים , מטלות בית פשוטות, הכל יראה כאילו עליכם להזיז הר..


טיפול טבעי בדיכאון

פרע- צמח הפרע מכיל חומר פעיל בשם היפריצין המגביר סרוטונין במוח ומאפשר תחושת רוגע.
גאבא- הגאבא היא חומצה אמינית שמתפקדת כמעביר עיצבי. הגאבא מעודדת יצור סרוטונין. מומלץ לצרוך 1500 מ"ג ביום.
דייסת קואקר- דייסת שיבולת השועל מעודדת יצור סרוטונין ודופמין במוח. מומלץ לאכול קערה ביום.
גינסנג סיבירי- הצמח מכיל חומרים סטרואידלים הממריצים את המוח ונותנים תחושת אנרגיה.
מקה- הצמח ממריץ ובטוח יותר לשימוש  ממושך בהשוואה לגינסנג.
פעילות ספורטיבית- מחקרים מראים שפעילות ספורטיבית יעילה יותר ממתן תרופות פסיכיאטריות. מומלץ לבצע פעילות מתונה כשעה ביום.הפעילות הספורטיבית ממריצה ייצור של מעבירים עצביים במוח ומאזנת את מצב הרוח.​

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

שלח

שדה חובה

תודה,

הטופס נשלח בהצלחה,

נחזור אליכם בהקדם!

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

צרו איתנו קשר

הילל לרנר - איזון מערכת העצבים

צרו איתנו קשר: 052-4256316

lernerhi@gmail.com

 

רחוב הפעמונית 1 אשקלון 

בית הרופאים רחוב זלמן שזר 18 ראשון לציון מערב

שלחו לנו הודעה